Mida sa peaksid teadma aknest

Akne puudutab igapäevaselt ligi 10% kogu maailma rahvavastikust ja pole sugugi mitte ainult teismeliste nahaprobleem. Kuigi akne ei ole eluohtlik haigus, võib see jätta nahale püsivad armid, tekitada sotsiaalset ärevust ja tõsist psühholoogilist traumat.
Akne (ladina keeles Acne Vulgaris) on rasunäärmete ehk rasu tootvate näärmete haigus, mis on üks levinumaid nahahaiguseid ning mõjutab mingil eluperioodil koguni kuni 85% elanikkonnast. Kunagi peeti aknet noorukite nahahaiguseks, mis on tingitud androgeenhormoon testosterooni taseme tõusust puberteedieas. Kuid tänapäeval on näha üha sagenevat ja süvenevat akne juhtude arvu ka täiskasvanute seas, mida mõjutab lääne toitumine, elustiil ja kultuur. 

Akne ei tähenda mitte ainult paapuleid, pustuleid ja komedoone, vaid sellel nahahaigusel võib olla ka inimesele emotsionaalne ja psühholoogiline mõju. Seetõttu on oluline varakult alustada akne hoolduse ja ravimisega, et peatada selle süvenemist ja armide tekkimist. Akne mõjutab põhiliselt karvafolliikulitega tihedalt asustatud nahapiirkondi, sealhulgas nägu, rindkere ülaosa ja selja piirkonda.

Mis põhjustab aknet


Akne tekkepõhjuseid on palju, kuid peamiseks põhjuseks on hormonaalsed kõikumised, mille tagajärel tekib liigne rasu ja segunedes sarvestunud naharakkudega karvanääpsud ummistuvad ning tekivad komedoonid ja vistrikud. Lisaks ägestavad aknet valede nahahooldustoodete kasutamine, poore ummistav jumestus, toitumine, teatud ravimid, UV-kiirgus ja seedehäired. Aknel on ka geneetiline soodumus ja akne raskusaste võib stressitaseme tõusuga suureneda.

Aknekolde elutsükkel


Aknekolde elutsükkel algab androgeenhormooni testosterooni taseme tõusuga, mis võib ilmneda puberteedi, raseduse, menopausi ja/või pikaajalise stressiperioodi ajal. Testosterooni taseme tõus stimuleerib nahas 5-alfa-reduktaasi ensüümi, mis metaboliseerib testosterooni dihüdrotestosterooniks (DHT) ja selle tulemusel hakkavad rasunäärmed liigset rasu tootma.
5-alfa-reduktaasi ensüümi olemasolu põhjustab ka liigse rasu tekstuuri muutumist "kleepuvaks" ning segunedes korneotsüütidega(surnud naharakud), moodustub mikrokomedoon või ummistus. Kui tekkinud ummistust ei kõrvaldata, jätkub aknekolde elutsükkel.

Akne bakter


Akne bakter(Cutibacterium acnes) on anaeroobne, mis tähendab, et see kasvab ja laieneb hapnikuvabas keskkonnas. Akne bakter kasutab peamise toiduallikana rasu ja seetõttu on liigse rasu rohkus ja hapniku puudus, mis ei suuda pooridesse vabalt siseneda, ideaalne keskkond bakterite paljunemiseks.
Akne bakterit vabastavad ensüümi (lipaas), mis aitab seedida rasu vabadeks rasvhapeteks. Need ärritavad folliikuli limaskesta, mille tulemuseks on põletikuline paapul.
Tsükli jätkudes püüab naha immuunsüsteem võidelda bakteriaalse infektsiooni vastu valgete verelibledega, mis liiguvad verest nahka ja tekitavad mädaseid pustuleid. 
Kui põletikul lastakse levida sügavamatesse koekihtidesse, moodustub suur valulik mädane kolle (tsüst).
Seega põletiku ennetamine ja kontrolli all hoidmine on akne ravi puhul võtmetähendusega.

Erinevad akne tüüpid


Comedonal acne ehk mittepõletikuline komedoonakne on akne kergem vorm, mille puhul esinevad nahal avatud (mustpead) ja suletud (valgepead) komedoonid, vahetevahel ka üksikud paapulad-pustulad.

Acne Vulgaris ehk põletikuline akne on kõige levinum akne vorm, kus lisaks komedoonidele on nahk põletikukolletest rohkemalt haaratud. 

Acne Conglobata on harva esinev, kuid üks raskemaid akne vorme. Tavaliselt hõlmab paljusid põletikulisi sõlmi, mis on naha all ühendatud teiste sõlmedega. Võib levida ka kaela, rindkere, käte ja tuharatele. Armide teke on selle akne tüübi puhul väga sage. Esineb sagedamini meestel ning tihtipeale on selle põhjuseks steroidide või testosterooni tarbimine.

Acne Mechanica on põhjustatud kuumusest, hõõrdumisest ja survest nahale (näiteks teatud riiete, mütside või maskide kandmisel). Esineb sageli sportlastel ja seetõttu nimetatakse mõnikord "spordist põhjustatud akneks". Ennetavad meetmed hõlmavad imava materjali kandmist spordivarustuse all ja duši all käimist vahetult pärast higistamist.

Akne hooldused salongis


Et saavutada püsivad tulemused on sobiva hooldusplaani valikul esmalt vaja kindlaks teha akne tüüp ja selle põhjused. Akne taandumist saame mõjutada kombineerides sügavpuhastavaid ensüüm- ja happehoolduseid koos LED valgusteraapiaga, armide silumiseks kasutame aga mikronõelumise tehnoloogiat.

Akne kontrolli all hoidev kodune hooldus


Terve naha saavutamisel ja hoidmisel on olulised lihtsad põhitõed:

Oluline on teada, et aknet on võimalik kontrolli alla saada, kuid see nõuab aega ja pühendumist. Toetades professionaalseid salongihooldused järjepideva koduse hooldusega ja muutes oma elustiili harjumusi, on nähtavad tulemused võimalik saavutada umbes 90 päevaga.

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Järgmine

On su nahk kuiv või hoopis niiskusvaene?

Jaga seda artiklit